Charakterystyka nitownicy pneumatycznej

nitownica

Nitownice pneumatyczne to urządzenia służące do łączenia elementów za pomocą nitów. Wykorzystywane są w różnego rodzaju pracach konstrukcyjnych głównie do użytku profesjonalnego, ale mogą z nich korzystać również amatorzy bez doświadczenia w nitowaniu.  Jak zbudowana jest nitownica, czym się charakteryzuje i w jakich celach się jej używa?

Budowa i działanie nitownicy pneumatycznej

Nitownica charakteryzuje się ergonomiczną konstrukcją i kształtem przypomina pistolet. Jest lekka i wygodnie leży w dłoni, co zapewnia duży komfort manewru urządzeniem i wykonywania zamierzonej pracy. Dolna część korpusu stanowi przyłącze powietrza, powyżej znajduje się uchwyt i spust wyrzucający nity po naciśnięciu, a górna, podłużna część to zasobnik na nity i dysza. W pracy nitownic używa się nitów zrywalnych wykonanych z aluminium, stali i stali nierdzewnej. Czynnikiem roboczym nitownic pneumatycznych jest sprężone powietrze dostarczane ze sprężarki. 

Po naciśnięciu spustu nitownicy przez dyszę wyrzucane są niewielkie metalowe elementy – nity. Składają się one z trzonu i główki, które mogą mieć różnego rodzaju rozmiary i kształty. Aby stworzyć połączenie nitowe, nity przeprowadza się przez specjalne otwory znajdujące się łączonych elementach. Po wyrzuceniu nitu następuje natychmiastowe spęcznienie i spłaszczenie końcówki trzonu i stworzenie tzw. zakuwki. Połączenie nitowe materiałów tworzy więc znajdująca się z jednej strony główka i z przeciwnej strony zakuwka.

Do czego służy nitownica pneumatyczna?

Dzięki nitownicom pneumatycznym możliwe jest wytworzenie trwałego połączenia między płaskimi elementami jak np. blachy, tworzywa sztuczne czy fragmenty skór zwierzęcych. Ergonomia, mała masa oraz wygodne i szybkie użytkowanie urządzenia sprawia, że nitownice pneumatyczne przeznaczone są głównie do ciągłej pracy na liniach produkcyjnych. Z tego też względu nitownice pneumatyczne zapewniają o wiele większą skuteczność, efektywność, powtarzalność i tempo pracy, niż nitownice ręczne. Nitownice stosuje się w wielu dziedzinach przemysłu i budownictwa m.in. do budowy mostów, samolotów, urządzeń i maszyn, a nawet do wytwarzania produktów z branży odzieżowej. 

W naszej ofercie znajdują się nitownice pneumatyczne o wyjątkowej wytrzymałości z aluminiowymi i odpornymi na ścieranie głowicami. Taka budowa zapewnia skuteczność pracy, sprawność na lata i pełną satysfakcję z użytkowania sprzętu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl