Dawniej, jeszcze przed rozpowszechnieniem się techniki spawania, nitowanie było najpowszechniej stosowanym sposobem łączenia ze sobą metalowych elementów. Dziś straciło już nieco na znaczeniu, ale wciąż wykorzystuje się je całkiem często, przede wszystkim w sytuacjach, w których zastosowanie spawania byłoby trudne, ryzykowne lub zwyczajnie niemożliwe. Nitowanie sprawdza się doskonale również wtedy, gdy istotna jest szybkość pracy – wykonywanie połączeń tą metodą zajmuje niewiele czasu. W dużym uproszczeniu polega na wepchnięciu podłużnego metalowego elementu w wywiercony wcześniej otwór tak, by idealnie do niego przylegał.
Blog
Zarówno profesjonalne naprawy, jak i amatorskie majsterkowanie wymaga wcześniejszego przygotowania. Niezbędne jest także posiadanie potrzebnego sprzętu, takiego jak m.in. szlifierka kątowa. Jak działa to urządzenie? Jaka jest jego budowa? I dlaczego jest ono tak wielofunkcyjnym narzędziem? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Nitownica to narzędzie stworzone z myślą o łączeniu ze sobą różnych powierzchni. Nitowanie jest alternatywą dla spawania i łączenia na śruby i często przewyższa te metody pod względem wygody i efektywności. Elementy połączone nitami można zobaczyć praktycznie wszędzie – od wielkich mostów po damskie torebki.
Nitownice pneumatyczne to urządzenia służące do łączenia elementów za pomocą nitów. Wykorzystywane są w różnego rodzaju pracach konstrukcyjnych głównie do użytku profesjonalnego, ale mogą z nich korzystać również amatorzy bez doświadczenia w nitowaniu. Jak zbudowana jest nitownica, czym się charakteryzuje i w jakich celach się jej używa?