Mechanizm działania szlifierki kątowej

Mechanizm działania szlifierki kątowej

Zarówno profesjonalne naprawy, jak i amatorskie majsterkowanie wymaga wcześniejszego przygotowania. Niezbędne jest także posiadanie potrzebnego sprzętu, takiego jak m.in. szlifierka kątowa. Jak działa to urządzenie? Jaka jest jego budowa? I dlaczego jest ono tak wielofunkcyjnym narzędziem? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.  

Mechanizm działania

Szlifierka kątowa to niewielkie, ale wielofunkcyjne urządzenie, które pozwala na przeprowadzenie wielu prac. Oznacza tak naprawdę grupę różnych produktów, które możemy podzielić ze względu na rodzaj zasilania, rodzaj wykonywanej pracy (przeznaczenie) lub średnicę tarczy.

Jak działa to urządzenie? Dzięki odpowiednio zamontowanym przekładniom silnik napędza wrzeciono ustawione pod kątem 90° w stosunku do osi obrotu. Do wrzeciona przymocowane są elementy robocze, czyli różnego rodzaju tarcze. Cały proces jest możliwy dzięki temu, że tarcza obraca się z wybraną prędkością. Ważnymi elementami jest także podłużna obudowa kryjąca, przekładania, a także uchwyt pozwalający na precyzyjne dobieranie położenia szlifierki względem obrabianego materiału.  

Budowa szlifierki kątowej - najważniejsze elementy

Wspomniana wyżej budowa sprawia, że szlifierka kątowa jest naprawdę wielofunkcyjnym narzędziem. Dzięki wykorzystaniu różnych tarcz możliwe jest wykonywanie cięć (na materiałach o różnej grubości i strukturze), szlifowanie, a także polerowanie, czyli wygładzanie powierzchni. Urządzenie to ma ogromne znaczenie przy pracach ślusarskich, prowadzeniu robót budowlanych i instalacyjnych oraz przy naprawach maszyn i urządzeń. Szlifierka kątowa jest wykorzystywana zarówno w dużych, nowoczesnych zakładach produkcyjnych, jak i w niewielkich warsztatach. Stanowi też niezbędny element wyposażenia każdego amatora. 

Szlifierka kątowa może posiadać dodatkowe udogodnienia. Do najczęściej spotykanych należy:  

  • układ antyprzeciążeniowy, który wyłącza zasilania w momencie, gdy temperatura przekroczy dopuszczalną wartość (zagrożenie spalenia się uzwojenia silnika),
  • ogranicznik prądu rozruchu, który eliminuje przeciążenia sieci zasilającej podczas rozpoczęcia pracy,
  • szybki hamulec ściernicy, który zatrzymuje obroty urządzenia.

O czym warto pamiętać?

Warto pamiętać, że szlifierka kątowa to niewielkie, ale bardzo silne urządzenie, które wymaga zastosowania zasad bezpieczeństwa. Konieczne jest m.in. używanie odpowiedniej odzieży ochronnej, stworzonej specjalnie z myślą o przeprowadzaniu różnego rodzaju prac naprawczych i konstrukcyjnych. Dużą rolę odgrywają okulary ochronne, które zabezpieczają nasze oczy przed iskrami i pyłem. Ważne jest też wybranie odpowiedniego pomieszczenia, w którym będziemy przeprowadzać prace. Pod uwagę należy wziąć, chociażby dużą ilość wytwarzanych iskier, pyłu, a także wysoki poziom hałasu. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl