Kiedy należy oddać nitownicę do serwisu?

Kiedy należy oddać nitownicę do serwisu?

Dawniej, jeszcze przed rozpowszechnieniem się techniki spawania, nitowanie było najpowszechniej stosowanym sposobem łączenia ze sobą metalowych elementów. Dziś straciło już nieco na znaczeniu, ale wciąż wykorzystuje się je całkiem często, przede wszystkim w sytuacjach, w których zastosowanie spawania byłoby trudne, ryzykowne lub zwyczajnie niemożliwe. Nitowanie sprawdza się doskonale również wtedy, gdy istotna jest szybkość pracy – wykonywanie połączeń tą metodą zajmuje niewiele czasu. W dużym uproszczeniu polega na wepchnięciu podłużnego metalowego elementu w wywiercony wcześniej otwór tak, by idealnie do niego przylegał. 

Najczęściej wykorzystywane w tym celu narzędzia, nity zrywane, składają się z głównego elementu, który będzie stanowić łącznik pomiędzy elementami, a także pręcika, który zostanie oderwany na koniec nitowania. Tu ważną rolę odgrywa nitownica. Jej zadaniem jest pomoc w wepchnięciu nitu, odpowiednio przekierowując siłę lub – w przypadku urządzeń pneumatycznych i akumulatorowych – odpowiednio ją wspomagając. Na sam koniec szczęki nitownicy odrywają wspomniany wyżej pręt. To właśnie te części, szczęki zrywające, są elementem najczęściej ulegającym uszkodzeniu. Ma to miejsce nawet przy poprawnym użytkowaniu. Jak wiele sprzętów nitownica z czasem się zużywa, a właściwa konserwacja pozwala odłożyć w czasie ten nieunikniony moment. 

Co może zepsuć się w nitownicy? 

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, jednym z najpopularniejszych powodów, dla którego klienci decydują się odwiedzić serwis nitownic, jest problem ze zrywaniem nitu. Jeśli taka niedogodność pojawiła się raz lub dwa, wystarczyć może wyczyszczenie szczęk przy pomocy drucianej szczotki. Jeśli problemy z zerwaniem nitu staną się częste, prawdopodobnie trzeba będzie wymienić odpowiedzialny za nie element. Inne uszkodzenia nitownic mogą wynikać z dużej siły, której poddawane jest to urządzenie. Zdarzają się między innymi pęknięcia lub poluzowania niektórych elementów, które mogą uczynić korzystanie ze sprzętu niewygodnym lub nawet niebezpiecznym. W przypadku urządzeń akumulatorowych problem sprawiać mogą również elektryczne części nitownicy – tu przyczyny mogą być różne, tak samo jak skala napraw: od ponownego połączenia spalonego lub przerwanego przewodu, po wymianę całych elektrycznych elementów. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl